Схема Кропачева: як нищили державного оператора вугільного ринку (368.media)

За перше півріччя 2019 року колись прибуткове держпідприємство «Госуглепостав» отримало збитки в сумі понад 38 млн гривень і основним вигодонабувачем від цього виявилася структура ТОВ «Шахтерсктранс» вугільного олігарха Віталія Кропачева.

Про це 368.media дізналася з матеріалів аудиту держкомпанії.

Якщо в 2017 році ДП «Госуглепостав» заробило понад 33 млн гривень, то тільки за перше півріччя 2019 го отримало збитки в 38 млн гривень. Основна причина цього – те, що державні шахти сходу країни і Волині практично повністю припинили відвантаження вугільної продукції на ТЕС через підприємство.

Частка реалізації вугледобувними підприємствами вугільної продукції через ДП «Госуглепостав» знизилася з показника в 92,5% 2017 року до 80,2% в 2018 році і всього лише до 15,8% в першому півріччі 2019 го. Зате реалізація вугілля споживачам через приватні структури в 2018 році зросла з 7,5% до 19,8%, а в першому півріччі 2019 го – до 84,2%.

Цікаво при цьому, що всі державні вугледобувні підприємства – члени Оптового ринку вугільної продукції, державним оператором якого є ДП «Госуглепостав». Проте, на підприємствах заявили, що нібито уклали так звані прямі договори з комерційними структурами на реалізацію вугілля.

Наприклад, ДП «Мірноградуголь» за 2017 рік всього реалізувало 288,4 тис. Тонн вугільної продукції, при цьому через ДП «Госуглепостав» реалізували 90,9% від цього обсягу. За 2018 рік всього реалізували 282,1 тис тонн вугільної продукції, з якої ДП «Госуглепостав» дісталося вже 55,5%, а за перше півріччя 2019 року ДП «Мірноградуголь» реалізовано 129,9 тис тонн вугільної продукції, а на частку ДП « Госуглепостав »довелося лише 5,5% (7,1 тис тонн). Аналогічна ситуація спостерігається і на інших вугледобувних підприємствах.

При цьому, окремі підприємства накопичили значні суми дебіторської заборгованості перед ДП «Госуглепостав» – за так і не відвантажене вугілля їм виплатили аванси. Зокрема, ДП «Мірноградуголь» має 282,7 млн ​​гривень, ДП «Селідуголь» – майже 224 млн гривень, ДП «Волиньвугілля» 70,6 млн гривень, ВАТ «Лисичанськвугілля» – 33,5 млн гривень.

Все це не дозволило ДП «Госуглепостав» виконати фінансовий план і унеможливило погашення взятого в «Укргазбанку» кредиту в сумі 300 млн гривень, кошти якого були використані для оснащення вугільних лав шахтних підприємств, які в результаті не виконали свої зобов’язання.

Варто відзначити, що з квітня 2016 року по березень 2019 року керував ДП «Госуглепостав» Андрій Плюнгін, що вважається людиною вугільного бізнесмена Віталія Кропачева. А ось втрачати гроші «Госуглепостав» почав після того, як ще одна людина Кропачева, Олексій Райчев, в 2018 році очолив ДП «Національна вугільна компанія», до якого входять державні вугледобувні підприємства, в тому числі і основні боржники: ДП «Мірноградуголь», ДП «Селідуголь» і ДП «Волиньвугілля».

З цього моменту, по суті, у вугільній сфері почали поступово замінювати державного оператора Оптового ринку вугільної продукції ДП «Госуглепостав» на приватну структуру – такою структурою виявилося ТОВ «Шахтерсктранс», що входить в орбіту Віталія Кропачева. Саме це підприємство перевантажує в якості посередника майже все вугілля, що пішов в приватний сектор.

Через відсутність поставок вугілля, який йшов через ТОВ «Шахтерсктранс», ДП «Госуглепостав» в 2018 році фактично втратило поставки на ВАТ «ДТЕК« Західенерго »і ТОВ« ДТЕК Трейдинг », а в першому півріччі 2019 го значно скоротилися відвантаження ПАТ «Центренерго».

Більш того, під керівництвом Андрія Плюнгіна ДП «Госуглепостав» також укладало з ТОВ «Шахтерсктранс» договори із закупівлі енергетичного вугілля і договори реалізації коксівного вугілля, за якими було закуплено енергетичного вугілля на 221,3 млн гривень і реалізовано коксівного вугілля на 576,3 млн гривень.

Все це призвело до того, що, за оцінками аудиторів, ДП «Госуглепостав» просто не дали отримати дохід від реалізації вугілля на суму майже 840 млн гривень, які за фактом пішли підприємству Кропачева.

Нагадаємо, що в ГБР і НАБУ є, як мінімум, дві кримінальні провадження стосовно схем Кропачева з китайськими бізнесменами з викачування грошей з державних шахт, проте розслідування по ним проходить вкрай мляво.

Джерело: 368.media

Поширити: