Зараз готуються законопроекти, які врегулюють роботу системи «Прозоро», — Transparency International Ukraine

Говоримо з правницею Transparency International Ukraine Мартою Гоголь про покарання у випадку порушення процедури закупівель у «Прозоро», а також про потенційне вдосконалення самої системи

У студії Громадського радіо – правниця Transparency International Ukraine Марта Гоголь.

Ірина Славінська: Розпочнемо розмову з нового допису у блозі Марти Гоголь, у якому йдеться про те, які покарання існують у випадках, якщо відбулось порушення процедури закупівель у системі «Прозоро». Йдеться про окремі, чи системні випадки?

Марта Гоголь: На сьогодні ситуація є такою, що дуже банальні порушення спрацьовують через те, що немає встановленого механізму контролю і відповідальності за порушення в системі. Єдиний орган на сьогодні, який мав би займатись моніторингом закупівель – позбавлений повноважень. Окрім того ми провели з нашою командою дослідження стосовно кримінальних та адміністративних  справ, що були відкриті по замовниках, які безпосередньо порушують процедури. Це дуже сумний аналіз, тому що сьогодні є лише три вироки, два з яких стосуються учасників, а з моменту запуску «Прозоро» вже рік. У контролюючих органів немає єдиного механізму, єдиного підходу реагувати. Саме «Прозоро» працює прекрасно, тому що є можливість виявляти і бачити всі ці речі в системі, однак не працюють наші органи.

На сьогодні є одна єдина стаття, за якою передбачена відповідальність за порушення закупівель, це стаття 164/14 Кодексу про адміністративні правопорушення, з нею може працювати лише Державна аудиторська служба і Рахункова палата при проведенні ревізії, тобто превентивної функції – немає.

Ірина Славінська: Ті, хто купують послуги чи товари, вони, згідно логіки та роботи «Прозоро» мусять обирати найдешевшу пропозицію, чи є місце для маневру ?

Марта Гоголь: Лише ціна. Якщо учасник відповідає кваліфікаційним та іншим критеріям, які встановлені замовником на тендерній документації, тоді обирається лише за ціною. У законі немає стримуючих факторів, а також факторів, які б стосувались якості. Існує досить багато випадків, коли не поставили товар або поставили неякісний товар. На сьогодні розробляються законопроекти, які будуть враховувати усі ці речі. За рік роботи ми зрозуміли, що є багато неврегульованих нюансів, зрозуміли що потрібно змінювати, і над чим потрібно працювати додатково. Я розумію, що зараз немає стримуючих механізмів для того, щоб недобросовісні учасники поставляли неякісний товар, або взагалі його не поставляли, але це в роботі, всі про це знають, і на сьогодні напрацьовуються додаткові законопроекти, які врегулюють ці питання.

Любомир Ференс: Часто думають, що з приходом «Прозоро» мало б вирішитися дуже багато проблем. На вашу думку, чи праильно розуміють функцію «Прозоро»?

Марта Гоголь: Наше суспільство до «Прозоро» часто ставиться як до єдиного механізму, який може сам по собі подолати корупцію. Якщо будь-якій людині дати тенісну ракетку – я дуже сумніваюсь, що вона виграє. Система – це тенісна ракетка, яка дозволяє побачити все, що відбувається з державними коштами.

Джерело: Громадське радіо

Поширити: