Prozorro. Як установи економлять та марнотратять під час публічних закупівель

Завдяки публічності процесу вдається відстежувати, хто намагається економити, а хто лише прикривається службовими потребами.

Головна мета використання системи електронних закупівель товарів і послуг – забезпечити скорочення видатків комунальних та державних установ та органів. Втім, для досягнення цієї мети важливими критерієм є належний контроль і тиск з боку громадськості. Коли ж цього тиску немає, використання переваг тендерних закупівель покладається лише на доброчесність керівників установ, які проводять закупівлі.

Хоча і без цього у електронних закупівель є одна беззаперечна перевага – прозорість. Тобто, зайшовши на сайт, зацікавлена людина може перевірити: що, у кого, коли і за скільки купує її міська рада, комунальна або державна установа. Розгляньмо, як це працює на прикладі однієї категорії – закупівель мобільних телефонів.

Так, наприклад, завдяки використанню тендерної процедури Обласному центру екстреної медичної допомоги у Краматорську вдалося зекономити майже 30 тисяч гривень (20%) при закупівлі 155 мобільних телефонів. У підсумку, вартість одного телефону для Центру складатиме близько 800 грн. А от Криворізький медичний коледж пішов навіть далі і закуповував 1 мобільний телефон за 523 гривні. Втім, далеко не всі установи йдуть дорогою економії під час покупки товарів.

До прикладу, 4 грудня 2020 року НТУ «Київський політехнічний інститут ім. Сікорського» оголосив закупівлю 2 мобільних телефонів сумарною вартістю 38 тисяч гривень. Середня вартість у 19 тисяч вже викликає сумніви щодо доцільності такої покупки для службових цілей. Більше того, КПІ хотів закупити два конкретних телефони. Одним з них визначений Samsung Galaxy Note 20 зі збільшеною ємністю батареї, ігровою начинкою та 128 ГБ пам’яті. Вартість лише цього пристрою становить близько 30 тисяч гривень. Як саме посадовці ЗВО планували використовувати його у навчальному процесі – невідомо. Із хорошого – цей тендер так і не пройшов, адже замовник його скасував.

Сумнівну гілку першості у цьому змаганні марнотратства отримує Державний науково-контрольний інститут біотехнології і штамів мікроорганізмів. Ця держустанова провела тендер і вже навіть уклала угоду  про закупівлю iPhone 12 Pro Max. У ході закупівлі вдалося знизити ціну телефону з 48000 на цілу 1 гривню. Представник інституту, зазначений у якості контактної особи, у коментарі для «Судово-юридичної газети» зазначив, що він зайнятий і не може обговорювати цей тендер, лише повідомив, що IPhone потрібен «на підприємство». А тому питання про те, як саме iPhone 12 Pro Max має сприяти розвитку української мікробіології, залишається не розкритим.

Джерело: Судово-юридична газета

Поширити: