Два роки ProZorro: що принесли Україні публічні закупівлі (ETCETERA)

1 квітня системі державних закупівель ProZorro виповнилося 2 роки. Тепер будь-які державні закупівлі, будь то солдатська форма або рукавички для лікарів, можна відстежити на предмет цін, постачальників та умов. EtCetera дізнавався, що ж змінилося за два роки і як робота ProZorro вплинула на культуру закупівель.

ЗОЛОТИЙ ТРИКУТНИК. У 2016 році Міністерство економічного розвитку і торгівлі України стало власником World Procurement Awards (найвищої нагороди в світі у сфері закупівель) за створення і впровадження Системи електронних державних закупівель ProZorro. У тому ж році Систему відзначили щорічною премією Open Government Awards. Вона присуджується за громадянські ініціативи, які використовують урядові дані для досягнення соціально важливих цілей.

prozoro 2 - Два роки ProZorro: що принесли Україні публічні закупівлі (ETCETERA)

Міжнародні експерти визнали ProZorro технологією майбутнього, прикладом так званого «золотого трикутника партнерства» – унікального об’єднання бізнесу, держави і громадянського суспільства для просування позитивних змін.

Для громадськості – це додатковий важіль контролю. Завдяки увазі ЗМІ, незалежних аналітиків та громадських організацій у держструктур і представників бізнесу стає все менше можливостей для тіньових схем, заточених на отримання і «розпил» бюджетних коштів.

Для держави ProZorro – спосіб економити, адже торги і наявність кількох гравців припускають вибір оптимальної ціни. Крім того, це ще й підвищує довіру до держави в цілому та окремих держорганів, якщо вони, звичайно, не зловживають цією довірою на платформі закупівель.

Для підприємців – це отримувати державні замовлення і таким чином розвиватися.

750 тисяч відкритих конкурентних торгів з очікуваною вартістю майже 960 млрд гривень сталося в системі ProZorro за два роки її існування. За цей час система ProZorro заощадила державі
44 млрд гривень.

DOZORRO. У липні минулого року був запущений в роботу портал dozorro.org. Це вже готовий інструмент моніторингу закупівель, які фіксуються в системі ProZorro. Він акумулює відгуки про бізнес, аналізує учасників закупівельного процесу, шукає порушення у процедурах проведення торгів. Крім того, DoZorro відкриває нові можливості для реалізації ключового принципу відкритих закупівель – «всі бачать все».

Якщо на порталі ProZorro після закінчення тендера можна побачити всю інформацію щодо представлених учасниками пропозицій і рішень тендерної комісії, то DoZorro забезпечує зворотний зв’язок державному замовнику або постачальнику. Тут можна обговорити й оцінити умови закупівлі, а значить всі бажаючі (будь-який з учасників «золотого трикутника») може або взяти участь у поліпшенні системи державних закупівель, або використовувати інформацію для прорахунку особистих ризиків.

ЗРАДА. Незважаючи на активність громадськості і наявність маси сучасних інструментів моніторингу, що дозволяють відстежити і скасувати сумнівні торги, до логічного кінця такі інциденти доводяться рідко. Йдеться про реальне покарання причетних до порушень осіб. Наприклад, минулого року DoZorro ідентифікував близько 5 тисяч порушень. При цьому за два роки налічується лише 105 справ, за якими суди прийняли рішення по суті справи. І тільки по чотирьох з них були винесені вироки.

Ще одна проблема системи закупівель – це допорогові закупівлі вартістю до 200 тисяч гривень за товари і послуги (і до 1,5 млн гривень – за роботи) можуть проходити без конкурсів. Деякі держструктури навчилися цим зловживати, розділяючи одну велику закупівлю на кілька допорогових, щоб вибрати потрібного їм постачальника.

Нікуди поки не зникла і проблема змов між замовниками та учасниками або тільки учасниками. Умови тендерів «пишуться» під певні фірми, не допускаючи до конкурсу інших учасників, а фірми-учасники часом пов’язані одна з одною і лише створюють видимість конкуренції.

Джерело: ETCETERA

Поширити: