Проблема ціни газу для населення не в біржевих торгах, а в постанові уряду — УЕБ (Українська енергетика)

В “Українській енергетичній біржі” розповіли, що на ціну газу для населення може впливати неточність формулювань в урядовій постанові Кабміну

На торгах природним газом 29 жовтня та листопаді 2019 року на ТБ “Українська енергетична біржа” (УЕБ) не було зафіксовано маніпулювань. Про це повідомили в УЕБ для “Української енергетики”.

У біржі вважають, що проблема виникла через неточність формулювань Постанови Кабінету міністрів від 5 червня 2019 року № 485, яка зобов’язує НАК “Нафтогаз України” враховувати результати торгів на УЕБ при визначенні ціни газу для населення.

Постанова визначає, що враховувати потрібно середньозважену ціну для місячного ресурсу природного газу для газового місяця продажу/постачання за результатами електронних біржових торгів на УЕБ, які відбуваються до початку цього газового місяця. У біржі підкреслюють,що мова йде про “всі результати торгів ресурсом”, проте постанова не враховує умови поставок.

“Але ж це дуже вагомий ціноутворюючий показник. Якщо компанія працює по передоплаті, то це одна ціна, а, якщо компанія дає відстрочку платежу – то це зовсім інша ціна в яку закладаються ризики несплати, зміни кон’юнктури ринку, вартості грошей в часі, зміни курсу валюти, вартість позикових коштів тощо. Отримавши передоплату відразу, компанія спрямовує гроші на закупівлю сировини, матеріалів тощо, а даючи відстрочку, чого часто потребує покупець, має мати власні операційні кошти або їх залучати”, — пояснили в УЕБ.

Результати торгів, які враховувались при визначенні ціни листопада

content screenshot 17 - Проблема ціни газу для населення не в біржевих торгах, а в постанові уряду — УЕБ (Українська енергетика)

Дані: УЕБ

В коментарі “Українській енергетиці” представники біржі звернули увагу, що нижчу ціни отримали покупці, які купували газ за 100% передоплатою. Тоді як ресурс листопаду ТОВ “ЕРУ Трейдінг” продали за післяплатою, з можливістю оплати до кінця 2019 року.

Результати торгів, до яких має зауваження міністерство
content screenshot 18 - Проблема ціни газу для населення не в біржевих торгах, а в постанові уряду — УЕБ (Українська енергетика)

Дані: УЕБ

“Ми ж завжди бачимо дві окремі строки в розцінках Нафтогазу на різних умовах оплати. Точно на таких самих умовах працюють всі трейдери на ринку: ціни з різними умовами оплати – це завжди різні ціни”, — розповіли в УЕБ.

Аналогічна ситуація з торгами грудневим ресурсом. ТОВ “Синергія газ енерджи” та ТОВ “Євроенерго трейд” продали свій газ дорожче, проте з можливістю оплати до кінця грудня 2020 року.

content screenshot 19 - Проблема ціни газу для населення не в біржевих торгах, а в постанові уряду — УЕБ (Українська енергетика)

“Якщо питання в ціноутворенні виникають, їх треба вирішувати: вдосконалювати методики та підходи, робити їх більш ринковими. Рішення цієї проблеми може бути досить простим – внести зміни до Постанови КМУ від 05 червня 2019 року № 485 в частині цін УЕБ щодо обмеження, використання результатів з відстроченими умовами оплати”, — вважають в УЕБ.

Також на біржі вважають доцільним впровадити квоти по обов’язковій торгівлі газом на біржі для TSO та ринкових монополістів, щоб збільшити ліквідність торгів.

В УЕБ запевнили, що всі дії учасників постійно моніторить спеціальний підрозділ біржі. І якщо виникає можлива ситуація змови чи маніпулювання, то правила біржі дозволяють зупинити торги.

Джерело: Українська енергетика

Поширити: