Новий учасник ринку електричної енергії: що пропонують народні депутати в законопроекті (SUD.ua)

Законопроектом вводиться новий учасник ринку електричної енергії — оператор системи накопичення електричної енергії.

Народний депутат від партії «Слуга народу» Юрій Камельчук 12 грудня зареєстрував у Верховній Раді законопроект №2582 «Про внесення змін до Закону України «Про ринок електричної енергії» (щодо енергетичної безпеки, балансування енергосистеми та системи накопичення енергії)».

Народний депутат зазначив, що ухвалення законопроекту забезпечить використання електроакумулюючих систем, збалансує роботу енергосистеми та підвищить стабільність електропостачання для споживачів.

Що пропонується законопроектом

Проектом закону пропонується доповнити Закон України «Про ринок електричної енергії» поняттями «система накопичення енергії» та «оператор системи накопичення енергії».

Крім того вводиться новий учасник ринку електричної енергії — оператор системи накопичення електричної енергії та встановлюються його права та обов’язки.

Відповідно до законопроекту, система накопичення енергії (Energy storage technologies) (СНЕ) — це технологічний комплекс, приєднаний до системи передачі чи розподілу з метою відбору, накопичення, у тому числі шляхом перетворення (фізичні, інерційні, хімічні, водневі та інші технології) раніше виробленої електричної енергії, її зберігання та подальшого відпуску.

Оператор системи накопичення енергії (оператор СНЕ) — суб’єкт господарювання, який використовує систему накопичення електричної енергії для купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії та надає допоміжні послуги, власне він відповідальний за безпечну експлуатацію та технічне обслуговування такої системи накопичення енергії.

До системи накопичення енергії входить природна чи штучна ємність і технологічно поєднані з нею конструктивні елементи (у тому числі будівлі, споруди), призначені для процесів відбирання, накопичення (перетворення), зберігання та вивільнення електроенергії.

Законопроектом встановлюється, що діяльність оператора системи накопичення енергії підлягає ліцензуванню, якщо потужність системи (систем) накопичення енергії перевищує 5 Мвт.

Оператор СНЕ отримує електроенергію для потреб СНЕ на тих самих підставах, що й інші виробники, в обсягах, що не перевищують власне споживання СНЕ. Особливості купівлі та продажу електричної енергії оператором системи накопичення енергії, потужність та/або обсяг відпуску якого менше за граничні показники, визначені цим Законом, визначаються Правилами ринку.

Від оператора системи передачі, ліцензованого виробника, оператора системи розподілу не вимагається додаткової ліцензії для експлуатації системи накопичення енергії.

Також встановлюється заборона поєднувати ліцензійну діяльність оператора системи накопичення енергії з діяльністю гарантованого покупця, оператора ринку, оператора системи передачі та оператора системи розподілу.

У законопроекті зазначається, що оператор системи накопичення енергії продає електричну енергію на ринку електричної енергії та надає допоміжні послуги відповідно до положень цього Закону, правил ринку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Законопроектом передбачається, що оператору системи передачі та операторам системи розподілу дозволяється використання систем накопичення енергії виключно для забезпечення операційної безпеки відповідної системи передачі чи системи розподілу та інших заходів, спрямованих на виконання вимог цілісності відповідної системи. При цьому оператору системи передачі не ставиться умова отримання додаткової ліцензії для експлуатації систем накопичення енергії.

Разом з тим, відповідно до проекту закону, виробники електричної енергії, яким встановлено «зелений» тариф та які є оператором СНЕ, мають право входити до балансуючої групи гарантованого покупця та продавати гарантованому покупцю енергію з СНЕ за «зеленим тарифом» лише в обсязі не більшому від накопиченої в них електроенергії, виробленої на власних електроустановках (яким встановлено відповідний «зелений» тариф), та в обсязі, що не перевищує встановлену потужність приєднання.

Народний депутат зазначив, що ухвалення законопроекту забезпечить використання електроакумулюючих систем, збалансує роботу енергосистеми та підвищить стабільність електропостачання для споживачів.

Джерело: SUD.ua

Поширити: