Експерт: Вугільна та газова галузь знаходяться у схожій проблемній ситуації – необхідності нарощування власного видобутку (Вечерние Вести)

Прем’єр Гройсман випромінює оптимізм і впевнений у тому, що Україна буде видобувати більше газу, стане енергонезалежною та відмовиться від імпорту газу. І як результат це дозволить знизити ціну газу для населення із нинішніх 6957 грн. за 1000 куб. м. Можливо, до суми у 4-5 тис. грн. Але на сьогодні вартість газу всередині країни прив’язана до вартості газу за кордоном, оскільки Україні не вистачає свого газу і доводиться імпортувати. Такий він – ринковий імпортний паритет на всі види енергоносіїв.

Про це на своїй сторінці у «Фейсбук» написав експерт з питань енергетики Юрій Корольчук.

«Хочу, аби Україна стала державою, яка забезпечує себе власним газом. Ця ідея дозволить зменшити ціну на газ. Це можна зробити фундаментально в 2020 році. Саме тому для нас важливо зростання на рівні не менше 5%», – сказав прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Але варто також зауважити, що Гройсман очікує зниження ціни на газ і відмову від імпортного паритету лише після 2020 року. І – головне, – лише після збільшення видобутку газу. А до того часу буде зберігатися однакова ціна на газ внутрішнього видобутку і на газ імпортного походження. Це і є так званий імпортний паритет. До цього моменту імпортний паритет закріплений у постанові Кабміну №187. Допоки для споживачів не вистачатиме газу власного видобутку і буде здійснюватися імпорту газу, то буде діяти цей принцип. На сьогодні Україні не вистачає близько 2-3 млрд. куб. м газу. Населення і ТКЕ споживають разом 17-18 млрд. куб. м газу. Власний видобуток державної компанії «Украгазвидобування» становить 15 млрд. тобто, дефіцит газу становить приблизно 20%.

Це ж саме можна сказати і про вугільну галузь. І хоча саме зараз прем’єр Гройсман про видобуток вугілля цього разу не сказав, але періодично з боку уряду лунає підтримка українського вуглевидобутку. У вугільній галузі також діє принцип імпортного паритету. У 2017 році ТЕС і ТЕЦ спожили 25 млн. т вугілля і з них імпортували 5 млн. т, в основному антрациту. Отож, дефіцит вугілля становить 20% – рівно ж стільки як у газовій галузі.

Тому вугільна та газова галузь знаходяться у схожій проблемній ситуації – необхідності нарощування власного видобутку. І лише це дозволить відійти від імпортного паритету. Зрештою, саме це і сказав Гройсман.

Джерело: Вечерние Вести

Поширити: