Rzeczpospolita: Україна має реальний шанс позбутися залежності від газу Росії (УНІАН)

Варшава може допомогти Києву з поставками американського газу, але українська сторона повинна підготувати для цього інфраструктуру.

Газова угода, яку в суботу була укладена між США, Польщею й Україною, була важливим моментом, перш за все, саме для української сторони. Вирватися з енергетичної залежності від Росії – це загалом не просте завдання. Перш за все, потрібна бажання проводити зміни.

Колишній міністр енергетики Литви Ярослав Неверович в часи перших поставок зрідженого газу в порт Клайпеда, сказав, що для досягнення енергетичної свободи знадобилася робота трьох каденцій парламенту, — пише Rzeczpospolita. Перший запланував зміни й приготував весь процес, другий ці зміни втілював й будував інфраструктуру, а третій – продовжив роботу попередників, отримуючи користь від змін.

Польща після років залежності від російського «Газпрому» нарешті стала на правильний шлях, щоб здобути повну свободу в газовій політиці. Попередній уряд будував термінал для прийому зрідженого газу у Свіноусьцю, а нинішня влада наважилася не просто розбудовувати порт, але й схвалила побудову газопроводу Baltic Pipe, завдяки якій можна буде отримувати газ з Норвегії.

Блакитного палива власного виробництва у Польщі не багато. Безпека, вочевидь, обходиться дорого, але на вільному ринку ціна на газ грає ключову роль. І питання не лише в тому, щоб отримати сировину з нового напрямку. Новий газ повинен бути конкурентним у вимірі ціни у порівнянні з тією, яку пропонують поточні постачальники.

Україна щороку споживає 30 мільярдів кубометрів газу, 20 мільярдів з яких добуває сама, а решту імпортує через реверсні поставки. Фактично це означає, що західні покупці «Газпрому» перепродають Києву частину, отриману від російського постачальника.

Якщо Росія відмовиться від транзиту через українську територію, в Києва з’являться проблеми з імпортом через реверс. Наростити внутрішній видобуток не так вже й просто без підтримки іноземних інвесторів, яких поки не багато. Польща може заповнити ці прогалини, доставляючи газ з терміналу у Свіноуйсьцю до кордону України.

Джерело: УНІАН

Поширити: