Вплив Світової рецесії на Україну (Український Інститут Майбутнього)

Світова економіка, а разом з нею і Україна, на порозі нової хвилі кризи. Про це свідчать аналіз і висновки, представлені в звіті Світового Банку.

Головні загрози світової стабільності:

• протекціонізмторгові війни;

• борги економік, що розвиваються поряд з більш жорсткою монетарною політикою ФРС США

Експерти Українського Інституту Майбутнього писали про ці фактори в Прогнозі на 2018Е, зокрема:

– «накопичені доларові борги стануть фактором уповільнення темпів зростання країн, що розвиваються, які забезпечують 70% -80% приросту світової економіки»

– «Це стосується і сировинної економіки України …»

– «Загальна сума суверенного боргу 23 найбільших країн з економікою, що розвивається (без урахування Китаю), номінованого в іноземній валюті, перевищує $ 4 трлн»

Водночас, згідно оцінок Інституту«сценарій, при якому світ накриє хвиля дефолтів країн, що розвиваються, експерти UIF бачать як малоймовірний, як і сценарій нового витка фінансової кризи. У всякому разі в найближчі рік-два (2018-2019 рр.). Однак в більш довгостроковій перспективі ми не виключаємо нову хвилю фінансової кризи. Світова економіка все ще досить вразлива перед шоковими явищами»

Що це може означати для економіки України.

Україна дуже сильно залежить від світової економіки.

По-перше, це український експорт, на який припадає половину українського ВВП і який представлений переважно сировинними товарами: зерно, залізна руда і т.д. Якщо темпи зростання світової економіки почнуть падати, ціни на сировинні активи впадуть і потягнуть за собою українських експортерів, гривню і доходи середньостатистичних українців.

В цьому році нам поки дуже щастить. Світові ціни на сировину ростуть краще прогнозів МВФ, Світового банку. Більшість аналітиків переглядають середньорічні прогнози на 2018Е в сторону підвищення. Наприклад, СБ підвищив прогноз цін на ЗРС на поточний рік до 64 дол/т з 56 дол/т, в звіті, опублікованому в жовтні 2017 р. На пшеницю – з 179 $/mt до 190 $/mt

Але розгортання тренду може завдати серйозного удару по економіці України і українській валюті, адже ніяких механізмів внутрішньої компенсації у разі обвалу світових ринків сировини не передбачено. Уряд не робить дії щодо стимулювання внутрішнього споживання, залучення в Україну зовнішніх інвестицій.

По-друге, Україна накопичила борги в американській валюті. У 2019 р. ми повинні виплатити майже $ 6 млрд за зовнішніми боргами (державний і гарантований державою борг). Вже сьогодні ми практично не в змозі виконувати свої зобов’язання перед кредиторами без допомоги МВФ. Наступний рік – рік парламентських і президентських виборів, ймовірно, програма МВФ буде припинена.

Тепер уявіть, що при всьому цьому ставки на зовнішніх ринках запозичення різко підуть вгору. Україні доведеться залучати значно дорожчі позики для погашення старих боргів, боргове навантаження буде рости. В таких умовах можливості України щодо підтримки подальшого економічного зростання дуже обмежені. Цілком ймовірно, що українська економіка почне скорочуватися, реальні доходи населення впадуть.

Який вихід із ситуації.

Ми повинні мати чіткий стратегічний план на той випадок, якщо найнегативніший сценарій на світових ринках стане реальністю, створювати стимули для нарощування внутрішнього споживання, формування внутрішнього інвестиційного ресурсу у компаній і залучення в країну іноземних інвестицій (Більш детально читайте Прогноз Українського Інституту Майбутнього на 2018 рік. Розділ: Економіка Україна. 2018 р. Можливості).

За оцінками Українського інституту майбутнього, щоб виплатити борги без нових позик та реструктуризації, а також одночасно забезпечити реальне зростання економіки на 8-10% в рік, в Україну в перспективі 5 років необхідно залучати $15-20 млрд зовнішніх інвестицій в рік.

Джерело: Український Інститут Майбутнього

Поширити: