Два роки ProZorro: що принесли Україні публічні закупівлі (ETCETERA)

1 квітня системі державних закупівель ProZorro виповнилося 2 роки. Тепер будь-які державні закупівлі, будь то солдатська форма або рукавички для лікарів, можна відстежити на предмет цін, постачальників та умов. EtCetera дізнавався, що ж змінилося за два роки і як робота ProZorro вплинула на культуру закупівель.

ЗОЛОТИЙ ТРИКУТНИК. У 2016 році Міністерство економічного розвитку і торгівлі України стало власником World Procurement Awards (найвищої нагороди в світі у сфері закупівель) за створення і впровадження Системи електронних державних закупівель ProZorro. У тому ж році Систему відзначили щорічною премією Open Government Awards. Вона присуджується за громадянські ініціативи, які використовують урядові дані для досягнення соціально важливих цілей.

Міжнародні експерти визнали ProZorro технологією майбутнього, прикладом так званого «золотого трикутника партнерства» – унікального об’єднання бізнесу, держави і громадянського суспільства для просування позитивних змін.

Для громадськості – це додатковий важіль контролю. Завдяки увазі ЗМІ, незалежних аналітиків та громадських організацій у держструктур і представників бізнесу стає все менше можливостей для тіньових схем, заточених на отримання і «розпил» бюджетних коштів.

Для держави ProZorro – спосіб економити, адже торги і наявність кількох гравців припускають вибір оптимальної ціни. Крім того, це ще й підвищує довіру до держави в цілому та окремих держорганів, якщо вони, звичайно, не зловживають цією довірою на платформі закупівель.

Для підприємців – це отримувати державні замовлення і таким чином розвиватися.

750 тисяч відкритих конкурентних торгів з очікуваною вартістю майже 960 млрд гривень сталося в системі ProZorro за два роки її існування. За цей час система ProZorro заощадила державі
44 млрд гривень.

DOZORRO. У липні минулого року був запущений в роботу портал dozorro.org. Це вже готовий інструмент моніторингу закупівель, які фіксуються в системі ProZorro. Він акумулює відгуки про бізнес, аналізує учасників закупівельного процесу, шукає порушення у процедурах проведення торгів. Крім того, DoZorro відкриває нові можливості для реалізації ключового принципу відкритих закупівель – «всі бачать все».

Якщо на порталі ProZorro після закінчення тендера можна побачити всю інформацію щодо представлених учасниками пропозицій і рішень тендерної комісії, то DoZorro забезпечує зворотний зв’язок державному замовнику або постачальнику. Тут можна обговорити й оцінити умови закупівлі, а значить всі бажаючі (будь-який з учасників «золотого трикутника») може або взяти участь у поліпшенні системи державних закупівель, або використовувати інформацію для прорахунку особистих ризиків.

ЗРАДА. Незважаючи на активність громадськості і наявність маси сучасних інструментів моніторингу, що дозволяють відстежити і скасувати сумнівні торги, до логічного кінця такі інциденти доводяться рідко. Йдеться про реальне покарання причетних до порушень осіб. Наприклад, минулого року DoZorro ідентифікував близько 5 тисяч порушень. При цьому за два роки налічується лише 105 справ, за якими суди прийняли рішення по суті справи. І тільки по чотирьох з них були винесені вироки.

Ще одна проблема системи закупівель – це допорогові закупівлі вартістю до 200 тисяч гривень за товари і послуги (і до 1,5 млн гривень – за роботи) можуть проходити без конкурсів. Деякі держструктури навчилися цим зловживати, розділяючи одну велику закупівлю на кілька допорогових, щоб вибрати потрібного їм постачальника.

Нікуди поки не зникла і проблема змов між замовниками та учасниками або тільки учасниками. Умови тендерів «пишуться» під певні фірми, не допускаючи до конкурсу інших учасників, а фірми-учасники часом пов’язані одна з одною і лише створюють видимість конкуренції.

Джерело: ETCETERA

Поширити: