Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо удосконалення оподаткування операцій з цінними паперами та деривативами) № 4376 від 06.03.2014

Проект Закону 06.03.2014

  Проект вноситься

народним депутатом України

 

Долженковим О.В.

 

ЗАКОН УКРАЇНИ

 «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо удосконалення оподаткування операцій з цінними паперами та деривативами)» 

Верховна Рада України постановляє:

І. Внести до Податкового кодексу України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2011, № 13-14, ст. 112) наступні зміни:

1. В абзаці другому підпункту 153.8.3 пункту 153.8 статті 153 словосполучення «протягом 1095 днів, наступних за звітним періодом виникнення зазначеного від’ємного значення фінансового результату» замінити на словосполучення «до повного погашення»;

2. Абзац другий з пункту 153.9 виключити;

3. Доповнити підпункт 170.2.2 пункту 170.2 статті 170 абзацом наступного змісту: «Якщо платник податку не скористався нормою підпункту 170.2.9 цього пункту, то професійний торговець цінними паперами, включаючи банк, не звільняється від виконання вимог підпункту «б» пункту 176.2 статті 176 цього Кодексу щодо подання контролюючому органу інформацію про виплачені доходи у встановленому цим розділом порядку.»;

4. Абзац перший підпункту 170.2.9 пункту 170.2 статті 170 викласти в наступній редакції: «Платник податку, який проводиться операції з інвестиційними активами з використанням послуг  професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, має право укласти договір з таким торговцем для виконання ним функцій податкового агента.»;

5. З підрозділу 4 розділу ХХ виключити пункт 32.

II. Прикінцеві положення.

1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

2. Кабінетові Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:

привести власні нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

забезпечити перегляд і приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом;

3. Встановити, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом інші закони та нормативно-правові акти застосовуються у частині, що не суперечать цьому Закону.

Голова Верховної Ради

              України                                                                                

 

 

 Подання 06.03.2014

НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ УКРАЇНИ 

від «___»   _______________ 2014 р.

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Відповідно до частини першої статті 93 Конституції України, частини першої статті 12 Закону України «Про статус народного депутата України», статті 89 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» в порядку законодавчої ініціативи вноситься на розгляд Верховної Ради України проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо удосконалення оподаткування операцій з цінними паперами та деривативами)».

Доповідачем цього законопроекту на пленарному засіданні Верховної Ради України визначено народного депутата України Долженкова О.В.

Додатки:

  1. Проект Закону України – на 2-х аркушах.
  2. Пояснювальна записка – на 3-х аркушах.
  3. Проект Постанови Верховної Ради України –  на 1-му аркуші.
  4. Порівняльна таблиця – на 4-х аркушах.
  5. Копія зазначених у пунктах 1-4 документів в електронному вигляді.
Народний депутат України                       

Долженков О.В.

Пояснювальна записка 06.03.2014

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо удосконалення оподаткування операцій з цінними паперами та деривативами) 

  1. 1.     Обґрунтування необхідності прийняття акту.

Проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо удосконалення оподаткування операцій з цінними паперами та деривативами)» (далі – законопроект) розроблено у зв’язку з нагальною необхідністю усунути ряд фіскальних норм, які не мають під собою належного економічного обґрунтування та створюють додаткові податкові перешкоди для розвитку на території України фондового ринку.

Зокрема, з незрозумілих причин законодавцем передбачено в підпункті 153.8.3 пункту 153.8 статті 153 Податкового кодексу України (далі – ПК України) строк давності на перенесення від’ємного фінансового результату по операціям з цінними паперами, які не перебувають в обігу на фондовому ринку. При цьому, в даному випадку не приймається той факт, що, наприклад, неемісійні цінні папери (зокрема, векселі) за своєю правовою природою взагалі не можуть перебувати в обігу на організованому фондовому ринку. Це ставить операції з неемісійними цінними паперами в дискримінаційне положення по відношенню до операцій з емісійними цінними паперами. Також достатньо неоднозначними положення абзацу другого пункту 153.9 статті 153 ПК України, відповідно до яких норми пункту 153.8 статті 153 цього Кодексу не поширюються на операції із внесення платником податку коштів або майна до статутного капіталу юридичної особи – резидента або нерезидента в обмін на емітовані ним корпоративні права, за умови повернення платнику податку коштів або майна (майнових прав), попередньо внесених ним до статутного капіталу емітента корпоративних прав, у разі виходу такого платника податку з числа засновників (учасників) такого емітента чи ліквідації такого емітента.

Необхідно зазначити про неправильність обраного законодавцем підходу щодо оподаткування операцій з інвестиційними активами, який зараз міститься в чинній редакції пп. 170.2.9 п. 170.2 ст. 170 ПК України, оскільки вказана правова норма автоматично покладає на професійних торговців цінними паперами (включаючи банки) обов’язок виконання ними функцій податкових агентів з відповідним обов’язком щодо утримання та перерахування до відповідних бюджетів ПДФО за операцією з  інвестиційними активами. В свою чергу, ця норма прямо суперечить положенням пп. 170.2.6 п. 170.2 ст. 170 ПК України, відповідно до якого до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається саме позитивне значення фінансового результату від здійснення операцій з інвестиційними активами, а не інвестиційний прибуток, що може бути отриманий внаслідок реалізації ідентичного інвестиційного активу. Справа в тім, що при укладенні договорів купівлі-продажу щодо певного інвестиційного активу професійні торговці (банки) будуть вимушені тільки враховувати витрати при придбанні даного інвестиційного активу, що буде достатнім для визначення інвестиційного прибутку (інвестиційного збитку) по конкретній операцій без врахування яких-небудь операцій з іншими інвестиційними активами, які також будуть формувати інвестиційний прибуток (збиток), що в свою чергу буде враховуватись при визначенні загального фінансового результату по операціям з інвестиційними активами по результатам звітного річного податкового періоду. Це ставить фізичних осіб-платників податків в положення, коли вони будуть вимушені сплачувати «авансом» ПДФО без врахування майбутніх інвестиційних прибутків (збитків) по операціям з іншими інвестиційними активами, що будуть укладатись в звітному річному податковому періоді. Вказаний висновок також підтверджується відповідним наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження Методики визначення інвестиційного прибутку професійним торговцем цінними паперами при виконанні функцій податкового агента», відповідно до якого об’єктом оподаткування для цілей цієї Методики є інвестиційний прибуток, отриманий у розрахунковому періоді платником податку за операціями з інвестиційними активами з використанням послуг торговця цінними паперами.

Також є фіскальними положення пункту 32 підрозділу 4 розділу ХХ ПК України, відповідно до яких від’ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами, сформований станом на 1 січня 2014 року, не враховується при визначенні фінансового результату за операціями з цінними паперами за результатами звітних (податкових) періодів 2014 року. Це фактично призведе до збільшення бази оподаткування при здійсненні операцій з цінними паперами протягом 2014 року та, відповідно, згортання їх здійснення в даний проміжок часу через економічну недоцільність.

  1. 2.     Цілі і завдання прийняття акта.

Метою і завданнями прийняття цього законопроекту є необхідність скасувати ряд законодавчих норм, які створюють адміністративні та фіскальні перепони для розвитку фондового ринку в Україні.

3. Загальна характеристика і основні  положення проекту акту.

Пропонується внести зміни до підпункту 153.8.3 пункту 153.8 статті 153 ПК України, відповідно до яких від’ємне значення фінансового результату за операціями з цінними паперами, що не перебувають в обігу на фондовій біржі, переноситься у зменшення загального фінансового результату за такими операціями в наступних звітних періодах до повного погашення.

Вносяться зміни, до пункту 170.2 статті 170 ПК України, відповідно до яких професійні учасники фондового ринку будуть виконувати функцію податкових агентів з податку на доходи фізичних осіб по операціям з інвестиційними активами лише на підставі відповідного договору з власником цінних паперів, деривативів, корпоративних прав, випущених в іншій, ніж цінні папери, формі. Це дозволить здійснювати оподаткування не інвестиційних прибутків, а саме позитивний фінансовий результат по операціям з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в іншій, ніж цінні папери, формі, як передбачено вимогами підпункту 170.2.6 пункту 170.2 статті 170 ПК України.

Пропонується виключити пункт 32 з підрозділу 4 розділу ХХ ПК України, відповідно до якого від’ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами, сформований станом на 1 січня 2014 року, не враховується при визначенні фінансового результату за операціями з цінними паперами за результатами звітних (податкових) періодів 2014 року.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання, що відносяться до предмету правового регулювання  законопроекту, регламентуються виключно Податковим кодексом України.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття акта.

Прийняття законопроекту дозволить скасувати ряд законодавчих норм, які створюють адміністративні та фіскальні перепони для розвитку фондового ринку в Україні.

Народний   депутат України                      

Долженков   О.В.

 Порівняльна таблиця 06.03.2014

Порівняльна таблиця

до проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо удосконалення оподаткування операцій з цінними паперами та деривативами)»

Чинна редакція Податкового   кодексу України

Редакція з урахуванням   запропонованих змін

 

РОЗДІЛ ІІІ «ПОДАТОК НА ПРИБУТОК»

 

153.8.3. Якщо за результатами   звітного періоду загальна сума збитків від операцій з цінними паперами, що   перебувають в обігу на фондовій біржі, перевищує загальну суму прибутків від   таких операцій, то сума від’ємного значення фінансового результату за   операціями з цінними паперами, що перебувають в обігу на фондовій біржі,   переноситься у зменшення загального фінансового результату за такими   операціями в наступних звітних періодах до повного погашення.

Якщо за результатами звітного   періоду загальна сума збитків від операцій з цінними паперами, що не   перебувають в обігу на фондовій біржі, перевищує загальну суму прибутків від   таких операцій, то сума від’ємного значення фінансового результату за   операціями з цінними паперами, що не перебувають в обігу на фондовій біржі,   переноситься у зменшення загального фінансового результату за такими   операціями в наступних звітних періодах протягом   1095 днів, наступних за звітним періодом виникнення зазначеного від’ємного   значення фінансового результату.

«…»

153.8.3. Якщо за результатами   звітного періоду загальна сума збитків від операцій з цінними паперами, що   перебувають в обігу на фондовій біржі, перевищує загальну суму прибутків від   таких операцій, то сума від’ємного значення фінансового результату за операціями   з цінними паперами, що перебувають в обігу на фондовій біржі, переноситься у   зменшення загального фінансового результату за такими операціями в наступних   звітних періодах до повного погашення.

Якщо за результатами звітного   періоду загальна сума збитків від операцій з цінними паперами, що не   перебувають в обігу на фондовій біржі, перевищує загальну суму прибутків від   таких операцій, то сума від’ємного значення фінансового результату за   операціями з цінними паперами, що не перебувають в обігу на фондовій біржі,   переноситься у зменшення загального фінансового результату за такими   операціями в наступних звітних періодах до   повного погашення.

«…»

153.9. Норми пункту 153.8   статті 153 цього Кодексу не поширюються на платників податків – емітентів   цінних паперів за операціями з розміщення, погашення, викупу, конвертації та   повторного їх продажу, а також векселедавців, заставодавців та інших осіб, що   видали ордерний або борговий цінний папір, при видачі та погашенні даних   цінних паперів.

Норми пункту 153.8 статті 153 цього Кодексу не поширюються на операції із   внесення платником податку коштів або майна до статутного капіталу юридичної   особи – резидента або нерезидента в обмін на емітовані ним корпоративні   права, за умови повернення платнику податку коштів або майна (майнових прав),   попередньо внесених ним до статутного капіталу емітента корпоративних прав, у   разі виходу такого платника податку з числа засновників (учасників) такого   емітента чи ліквідації такого емітента.

153.9. Норми пункту 153.8   статті 153 цього Кодексу не поширюються на платників податків – емітентів   цінних паперів за операціями з розміщення, погашення, викупу, конвертації та   повторного їх продажу, а також векселедавців, заставодавців та інших осіб, що   видали ордерний або борговий цінний папір, при видачі та погашенні даних   цінних паперів.

Виключити.

 

РОЗДІЛ IV «ПОДАТОК НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ»

 

170.2.2. Інвестиційний прибуток   розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку   від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається   із суми витрат на придбання такого активу з урахуванням норм підпунктів   170.2.4-170.2.6 цього пункту (крім операцій з деривативами).

При застосуванні платником   податку норм підпункту 170.2.9 цього пункту податковий агент – професійний   торговець цінними паперами, включаючи банк, з метою визначення об’єкта   оподаткування під час виплати платнику податку доходу за придбані у нього   інвестиційні активи враховує документально підтверджені витрати такого   платника на придбання цих активів.

Відсутній.

170.2.2. Інвестиційний прибуток   розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку   від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається   із суми витрат на придбання такого активу з урахуванням норм підпунктів   170.2.4-170.2.6 цього пункту (крім операцій з деривативами).

При застосуванні платником   податку норм підпункту 170.2.9 цього пункту податковий агент – професійний   торговець цінними паперами, включаючи банк, з метою визначення об’єкта   оподаткування під час виплати платнику податку доходу за придбані у нього   інвестиційні активи враховує документально підтверджені витрати такого   платника на придбання цих активів.

Якщо платник податку не скористався нормою підпункту 170.2.9 цього пункту,   то професійний торговець цінними паперами, включаючи банк, не звільняється   від виконання вимог підпункту «б» пункту 176.2 статті 176 цього Кодексу щодо   подання контролюючому органу інформацію про виплачені доходи у встановленому   цим розділом порядку.

 

170.2.9. Податковим агентом платника податку, який здійснює операції з   інвестиційними активами з використанням послуг професійного торговця цінними   паперами, включаючи банк, є такий професійний торговець (крім операцій з   цінними паперами, визначеними у підпункті 165.1.52 пункту 165.1 статті 165   цього Кодексу).

Методика визначення інвестиційного прибутку професійним   торговцем цінними паперами при виконанні функцій податкового агента   встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну фінансову   політику спільно з Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

 

170.2.9. Платник податку, який проводиться   операції з інвестиційними активами з використанням послуг  професійного торговця цінними паперами,   включаючи банк, має право укласти договір з таким торговцем для виконання ним   функцій податкового агента.


Методика   визначення інвестиційного прибутку професійним торговцем цінними паперами при   виконанні функцій податкового агента встановлюється центральним органом   виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику спільно з   Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

 

 

Підрозділ 4. Особливості   справляння податку на прибуток підприємств

 

32. Від’ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами, сформований   станом на 1 січня 2014 року, не враховується при визначенні фінансового   результату за операціями з цінними паперами за результатами звітних   (податкових) періодів 2014 року.

 

Виключити.

 

Народний депутат України                      

Долженков О.В.

 

 

Поширити: